Wzbogacenie środowiskowe: KUWETA DO ŻEROWANIA


Żerowanie to zdobywanie pożywienia. W naturze papugi żerują dużą część dnia, w niewoli dostają jedzenie w miskach i pozostaje im jedynie ostatni element żerowania, a więc samo jedzenie. Całość pożywiania się trwa więc nie kilka godzin, a kilka lub kilkanaście minut. Kuweta do żerowania to element wzbogacenia środowiskowego, który pozwala na bardziej naturalne pożywianie się gatunków, które w naturze żerują na ziemi.

Jak zrobić kuwetę do żerowania? Podstawą jest płaski pojemnik, może być to plastikowa kuweta, duża tacka, kuweta z dna klatki, a także choćby wycięte kartonowe pudło. Wielkość kuwety zależy od wielkości papug. Papugi powinny móc po kuwecie chodzić i wygrzebywać jedzenie, a więc taka kuweta powinna być dość duża.

Na samo dno sypiemy ziarno, pokruszone orzechy, kawałki prosa senegalskiego lub jakikolwiek inny SUCHY pokarm. Kuweta w takim kształcie nie nadaje się do pokarmu mokrego. Na wierzch dajemy najróżniejsze drobne elementy wykonane z bezpiecznych dla papug materiałów. Ziarno musi być na dnie, przykryte niejadalnymi elementami.

Jak przyzwyczaić papugę do takiej kuwety? Na początek możemy dawać więcej ziarna, a mniej innych elementów, tak aby ziarno było wyraźnie widoczne. Z czasem zwiększamy ilość niejadalnych rzeczy. Ostatecznie możemy doprowadzić do tego, że kuweta do żerowania będzie jedynym miejscem podawania papugom suchego ziarna.

Co jest w kuwecie na zdjęciach? Podstawą jest wycięte tekturowe pudło po butach (nie należy używać pudeł po butach chińskich z mocnym zapachem kleju). Niejadalne elementy to: pocięte wnętrze rolki papieru toaletowego, pocięte pudełko kartonowe, papierowy wypełniacz do paczek, szyszki, kawałki patyczków, pocięte kawałki kory, migdały w łupinach, suszone rośliny (nie mogą to być ozdobne suszki), suszone kwiaty i suszone oraz liofilizowane warzywa i owoce. Ten ostatni element jest jadalny, a więc papugi mogą to także jeść. Jeśli papugi chętnie jedzą suszone warzywa, owoce i kwiaty, to dobrze będzie je bardziej zagrzebać i ukryć pod niejadalnymi elementami.