W naturze papuga, która siedzi na ziemi, to papuga już bardzo ciężko chora, a bardzo ciężko chora papuga często staje się posiłkiem dla drapieżnika. A więc przebywanie na ziemi to poczucie zagrożenia i stres.
Tak samo będzie w niewoli i w transporterze. Papuga siedząca na płaskim dnie transportera na ogół czuje się źle. Dochodzi do głosu naturalny instynkt, który najczęściej jest potęgowany tym, że papuga jest sama, co pogłębia stres.
Dlatego dobrze aby w transporterze była żerdź, nawet tuż nad dnem. Tak żeby papuga mogła siedzieć choćby minimalnie wyżej niż dno. Sprawi to, że będzie się lepiej czuła. Chorej papugi to nie wyleczy, ale przynajmniej odrobinę podniesie jej komfort psychiczny, co też jest bardzo ważne.
Żerdzie powinny mieć zarówno chore, jak i zdrowe papugi. Chorym papugom najlepiej położyć kawałek gałęzi na dnie klatki. Jeśli papuga będzie na tyle silna żeby na niej siedzieć, na pewno poprawi to jej samopoczucie. Czasem nawet papuga, zwłaszcza mniejsza i lekka, ze złamaną nogą woli siedzieć na żerdzi niż na dnie klatki.
Dodatkowo podczas jazdy papuga będzie bezpieczniejsza jak będzie mogła trzymać się pazurami żerdzi i nie będzie się ślizgała po dnie.
Pamiętajmy, że żerdź musi być bardzo dobrze przymocowana, musi być stabilna i nie może w czasie jazdy odpaść. Dobrze przymocowana i stabilna musi być także żerdź jedynie położona na dnie transportówki.
Żerdź powinna być odpowiedniej grubości, tak aby papuga mogła dobrze objąć ją palcami. Musi być także szorstka (naturalne drewno z korą), nie może być gładka i śliska.
A jeśli Państwa papuga nie chce wchodzić do transportera, trzeba ją łapać i wkładać na siłę, i chcielibyście to zmienić, to zapraszam do treningu. Pomogę sprawić, aby papuga sama wchodziła do transportera